Z jakich przyczyn siatkówka ulega odklejeniu i jakie objawy na to wskazują? Sprawdź czy jesteś obciążony wyższym ryzykiem odwarstwienia siatkówki. Wszystkie informacje znajdziesz w naszym artykule.
Budowa oka jest dosyć skomplikowana. Siatkówka to światłoczuła, wewnętrzna błona gałki ocznej o szalenie istotnej funkcji. Otóż to właśnie ona odbiera bodźce wzrokowe i zamienia je na impulsy nerwowe.
Ważne! Odwarstwienie siatkówki to stan nagły wymagający natychmiastowej interwencji lekarza. Poznanie objawów tej choroby pomaga szybciej ją zdiagnozować.
Wówczas objawy są dość łagodne i odznaczają się brakiem mętów czy błysków, a także wolno rozwijającymi się ubytkami w polu widzenia.
Po kilku dniach, jeśli operacja przebiegnie pomyślnie, pacjent będzie mógł wrócić do normalnych aktywności, odklejenie siatkówki ale nadal będzie musiał unikać działań, które mogą wpłynąć na proces gojenia.
Dlatego odklejenie siatkówki może mieć naprawdę negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Wtedy konieczne jest natychmiastowe leczenie. Sprawdź, czym charakteryzuje się odwarstwienie siatkówki – objawy, przyczyny i metody walki z tym problemem.
Zazwyczaj trakcyjne odwarstwianie siatkówki występuje gdy część siatkówki jest oddzielona od nabłonka barwnikowego. Może to być związane z ostrym zapaleniem wewnątrzgałkowym, uszkodzeniem tylnego odcinka oka, a także u wcześniaków oraz cukrzyków.
Operacja przede wszystkim jest stosowana w przypadku przedarciowego odwarstwienia. Wówczas wykonywany jest wszczep wewnątrzgałkowy, który jest przyszywany do gałki ocznej.
Zobacz jakie informacje zbieramy za pomocą ciasteczek i w jakim celu to robimy. Możesz dostosować swoje zgody. Nie musisz zgadzać się na wszystkie warianty.
Wówczas dochodzi to osłabienia ścian naczyń krwionośnych, co prowadzi do utraty szczelności żył. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma regularna kontrola oraz zmniejszenie poziomu cukru i ciśnienia tętniczego.
Przeziębienie to powszechna infekcja górnych dróg oddechowym. Strategie zapobiegania chorobie są dość powszechnie znane i często skutecznie. Sprawdź, co robić, żeby uniknąć przeziębienia.
Zapalenie spojówek - objawy i sposób leczenia. Komu grozi zapalenie spojówek? Zapalenie spojówek jest bardzo częstą dolegliwością okulistyczną. Choroba ta wiąże się z rozwojem stanu zapalnego w obrębie spojówki, której rolą jest ochrona...
Najczęściej rozwija się u osób między 40. a 70. rokiem życia. U większości Pacjentów schorzenie to przebiega bezobjawowo, co sprawia, że często jest diagnozowane już w zaawansowanym stadium. Dowiedz się, co powoduje odklejenie siatkówki. Poznaj objawy i leczenie tego stanu okulistycznego!
one. Wszczepy mające postać gąbki lub taśmy silikonowej (taśmy są używane zwłaszcza w przypadkach licznych zwyrodnień kraciastych i otworów zajmujących ponad połowę siatkówki oraz przy bardzo rozległych odwarstwieniach). Ich celem jest wgłobienie ściany gałki ocznej, przez co możliwe jest zbliżenie nabłonka barwnikowego z odwarstwioną częścią siatkówki.